دوره 8، شماره 1 - ( ویژه نامه 1397 )                   جلد 8 شماره 1 صفحات 1-2 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه اطفال، مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی اطفال، ساری، ایران.
چکیده:   (356 مشاهده)
   ویروس پاپیلومای انسانی از عوامل عفونی و بیماری‌زای شایع انسان در سطح جهان می‌باشند. ویروس پاپیلومای انسانی از ویروس خانوادهDNA  بدون پوشش بوده که بیش از 200 نوع آن در سطح شناخته‌شده‌اند. ویروس‌ها  ویژگی خاص انسانی و بافتی دارند. راه عمده انتقال ویروس تماس نزدیک فرد با فرد از طریق پوست با مخاط خصوصاً جنسی می‌باشند. بر اساس توانایی ایجاد بیماری در بافت مختلف بدن به انواع پوستی و یا نوع مخاطی دسته‌بندی‌شده‌اند. عفونت‌های پوستی که به‌صورت انواع مختلف زگیل تظاهر می‌کنند سرانجام بسیار خوبی داشته و بهبودی خود به خودی دارند. اگرچه سرانجام عفونت‌های مخاطی نیز بسیار مناسب و اکثر موارد عفونت طی چندین ماه از بدن پاک می‌شوند ولی بعضی از ژنوتیپ­های خاص توانایی تغییرات بدخیمی در سلول‌های مطبق سطوح مخاطی را داشته و سبب ایجاد بدخیمی و سرطان در هر دو جنس در اعضا تناسلی_مقعد و مخاط حلق و دهان می‌شوند.
عفونت شیوع جهانی داشته و جمعیت زیادی را آلوده می‌سازد. در آمریکا در هر لحظه حدود 20 میلیون نفر به ویروس فوق آلوده بوده و هر سال حدود 6 میلیون مورد عفونت جدید اتفاق می‌افتد که طی چندین ماه نسبت قابل‌توجه­ای از آنان از عفونت پاک می‌شوند. براساس تخمین مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها، سالیانه حدود 000/30  مورد سرطان ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی در امریکا عارض که نزدیک دوسوم آنان در بانوان می‌باشد. شایع‌ترین سرطان وابسته به ویروس پاپیلومای انسانی سرطان دهانه رحم زنان می‌باشد. این ویروس از عوامل شایع سرطان دهان و حلق در هر دو جنس می‌باشد.
عفونت و بیماری پوستی_مخاطی ناشی از  ویروس پاپیلومای انسانی نیاز به درمان ندارد مگر: ضایعه بسیار بزرگ باشد، متعدد یا راجعه باشند، سبب تهدید حیات فرد می‌شوند یا آنکه سبب درد، اختلال عضو و یا از نظر زیبایی مزاحمت ایجاد کنند. برای پیشگیری از سرطان در هر دو جنس خصوصاً زنان دو روش اساسی وجود دارد: الف: غربالگری منظم از ترشحات سرویکس زنان  از سن 21 سالگی و پیگیری دقیق موارد تست غیرطبیعی و  ب: واکسیناسیون .
در سال 2006 واکسن ویروس پاپیلومای انسانی حاوی 4 ویروس شایع مولد سرطان زنان به‌صورت واکسن 4 ظرفیتی با تأییدیه سازمان غذا و دارو وارد بازار شد که قابلیت بالایی در ایجاد مقاومت برعلیه ویروس و سرطان‌زایی آنان گردید. اخیراً واکسن 4 ظرفیتی با افزایش پوشش بیشتر وارد بازار گردید. سن مناسب واکسن در هر دو جنس از سن 14-9 سالگی به‌صورت 2 یا 3 دوز می‌باشند. توصیه می‌شود که واکسیناسیون قبل از شروع هرگونه فعالیت جنسی انجام شود.
متن کامل [PDF 441 kb]   (146 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: عفونی کودکان
دریافت: ۱۳۹۷/۴/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۷/۶/۲۱ | انتشار: ۱۳۹۷/۶/۲۱